V júni 2017 som písal článok, ako som sa dostal z depresie bez liekov. Za chvíľu to bude rok a môj pohľad nato, čo sa mi stalo, prečo depresia prišla, čo mi prišla ukázať, sa zmenil úplne od základov. Ak chceme pochopiť, ako sa dostať z depresie, potrebujeme pochopiť prečo prišla a čo nám prišla ukázať.

Ako sa stále posúvame v duševnom vývoji, rastieme v našich vnútrach, menia sa nám vnútorné frekvencie, nastavenia a potom začneme aj veci vnímať inak. Je to ako keby sme si pozreli nejaký dobrý film a o rok si ho pozrieme znovu a pochopíme ho úplne inak.

Uvidíme v ňom niečo, čo sme predtým nevideli.

V tom prvom článku “ako sa dostať z depresie” som písal o tom, že prišla, aby ma zastavila a ukázala mi správny smer. Zmenila moje smerovanie. Z realitného makléra na maséra. Počas tejto cesty som otvoril dve stránky, začal písať články v štýle, aký čítate teraz a začal som sa rozprávať s ľuďmi, robiť tzv. sedenia.

Dávnejšie som si myslel, že prišla preto, aby zmenila tento môj smer, prácu, priateľov, prostredie, kde som býval, moje koníčky a iba nedávno som zistil, že jediné čo po mne chcela, aby som zmenil svoj postoj.

Sám k sebe a ku svojmu okoliu. Aby som si poupratoval vo svojom vnútri, prijal veci, ktoré sa mi stali, odpustil srdcom ľuďom, ktorí mi ublížili. A odpustil predovšetkým sám sebe.

Tie veci ako zmena práce, prostredia, koníčkov, priateľov boli nevyhnutné na tejto ceste, ale neboli cieľom. Mali sa stať, lebo ma viedli procesom znovuzrodenia.

Keď príde choroba, hocijaká, príde v prvom rade, aby nás zastavila. Doslova. Aby sme sa prestali naháňať a začali počúvať signály, znamenia, pomocou ktorých sa snaží naša duša už toľko dlhých mesiacov či rokov s nami komunikovať.

Ak nevnímame tieto signály, ako časté zakopnutia, úrazy, nehody, hádky a pod. prichádza niečo vážnejšie, čo nás donúti zastaviť a zamyslieť sa nad našim životom.

Choroba je náš priateľ. Ak sa jej snažíme zbaviť, narobí nám ešte väčšiu šarapatu ako máme. Predstavme si ju ako nejaké zviera, ktoré je zakusnuté do miesta, kde nás bolí. Skúsme sa toho zvieraťa zbaviť, oddialiť ho. Čo spraví? Zakusne sa ešte viac. Choroby sa nemáme zbaviť.

Choroba potrebuje lásku, prijatie, poďakovanie, že prišla v správny čas. Ak by nás nezastavila, mohlo by prísť niečo, čo by sme už nerozdýchali.

Teraz si predstavme, že to zviera (našu chorobu) pohladíme. Nebude chápať, veď ona nám ubližuje a my ju hladkáme. I to najnebezpečnejšie zviera potrebuje lásku.

V začiatkoch depresie som často hovoril a obracal pozornosť okolo seba a prosil, aby mi pomohli tam hore, že ako budem zdravý, začnem robiť všetky zmeny.

Nie. Pochopil som, že všetky zmeny musím robiť za týchto bolestí. Potrebujeme iba počúvať, znamenia, impulzy, čo máme robiť, zmeniť, dostávame neustále. V bolestiach, aké so sebou prináša depresia, ich dostávame tri krát viac.

Často po nás môže chcieť, aby sme robili zmeny, ktorým možno nerozumieme. To nie je podstatné, aby sme na začiatku hneď všetkému rozumeli. Je to ako keby sme pozerali 2 hodinový film a vedeli by sme, čo bude nasledovať o 5 minút. Načo by sme ho potom pozerali.

Ak začneme robiť zmeny, spravíme prvý krok, všetko začne do seba krásne zapadať. Nemôžeme očakávať, že budeme zdravý za 2 dni. Depresia tiež neprišla za dva dni, i keď to tak možno vyzerá.

Depresia či iná choroba je odraz nášho doterajšieho života. Našich myšlienok, postojov k samým sebe i okoliu. Našich nespracovaných tráum, hnevu, smútku, neodpustenia.príčiny chorôb

Pritiahli sme si ju do nášho života sami, nikto iní za ňu nemôže. Potrebujeme za ňu prijať zodpovednosť, neodovzdávať ju do rúk lekárov či liečiteľov. Jediný, kto má za ňu zodpovednosť, sme my sami.

S týmto novým postojom sám k sebe i okoliu som pochopil, že môžem robiť všetko. Je jedno či som realitný maklér alebo masér, liečiteľ, blogger, pekár, zdravotník.

Ak zmeníme postoj, ako sa pozeráme na seba i svoje okolie, môžeme robiť hocičo. Sme svetlom pre seba i pre druhých. A to naše svetlo prinášame do činností, ktoré robíme a takto zapaľujeme svetielka i u iných ľudí.

Môžeme robiť aj v dvoch prácach, v troch, štyroch, piatich, lebo ak niečo robíme s láskou a radosťou, všetko ide samo. Je iba na nás, ako si nastavíme hranice, aby sme mali čas na seba, rodinu či koníčky.

Už sa nemusíme držať obľúbenej slovenskej vety sedenia na dvoch stoličkách, lebo ak robíme to čo milujeme, sedíme na jednej otočnej. A podľa potreby sa otáčame.

V mojom živote nastala veľká zmena. Každý deň sa niečo deje, pomaly a zároveň rýchlo ma život vracia do činnosti, ktorú som miloval.

Späť do sveta realít. Predávať nehnuteľnosti. Tento krát s novým vnútorným nastavením.

Za tie 4 roky, čo som pracoval ako realitný maklér sa ma jedna klientka spýtala, resp. konštatovala, že vás baví táto práca. Odpovedal som jej, že baví, ale a boli tam tri bodky. Niečo mi tam chýbalo.

Ďakujem depresii zato,  že prišla, rok a pár mesiacov silných bolestí stálo za tie 3 bodky.

Ak chceme vyzdravieť, potrebujeme začať robiť zmeny, ktoré sú nevyhnutné na náš vnútorný prerod.

Znovuzrodenie za života, kedy zomrie starý človek a narodí sa nový.

S novým vedomím, žijúci v prítomnosti, oslavujúci život a s láskou v srdci. Človek, ktorý hladí i tých, ktorí mu ubližujú. Ktorý chápe, že najväčší nepriatelia sú v skutočnosti priatelia, spriaznené duše, ktoré nám prišli pomôcť v našom raste. Človek, ktorý prijíma život so všetkým, čo prichádza.

Začnime robiť zmeny, ktoré po nás choroba chce a spoločne vykročíme k uzdraveniu. Možno to chvíľu potrvá, každý tu máme inú cestu, ale výsledok bude stáť za to. Časom sa pozrieme na veci, ktoré sa nám udiali a zistíme, že zapadajú do seba ako skladačka.

Potrebujeme sa opäť spojiť so svojim srdcom. Naše srdce môžeme volať aj intuícia alebo vnútorné dieťa. Tým vnútorným dieťaťom sme my sami, keď sme boli malý. Malý Peťko, Radko, Miško, malá Janka, Andrejka, Peťka.

Malé deti žijú v srdci, preto majú toľko energie. Sú spontánne, hovoria pravdu, smejú sa očami a na nič sa nehrajú. Sú v srdci, v láske.

Človek, ktorý žije v láske, je nový človek. Smeje sa očami, hovorí pravdu a na nič sa nehraje. Iba je a miluje. Je ako malé dieťa. Tak to myslel Ježiš, keď hovoril, že do kráľovstva nebeského sa dostanete, keď budete ako malé deti. Kráľovstvo nebeské je v našom srdci.

My dospelí sme v hlave, všetko analyzujeme a snažíme sa všetkému rozumieť. Hlavou. Snažíme sa ju stíšiť rôznymi meditačnými technikami, cvičením. Hlava je takisto náš kamarát.

Hlava a srdce sú ako ležatá osmička. Žiť v jednom bez druhého je extrém, preto sa stretávajú v strede. Majú byť v rovnováhe.

Potrebujeme sa presunúť z hlavy do srdca. Začať robiť to, čo nás baví, čo nám prináša radosť. To, čo milujeme. V srdci je láska, radosť, pokoj a zdravie na celý život. Ak to pochopíme a začneme robiť, vyzdravieme, budeme sa tešiť zo života a mať pokoj na duši.

Otvoriť článok: Srdce a rozum sú priatelia, ktorí bývajú v jednom dome 🙂

Na koho sa hneváme? Na mamu, babku, otca, dedka, sestru, brata, kamaráta, na ľudí, ktorí nám ublížili. Hnevom na druhých ubližujeme iba sami sebe. Hnev je negatívna emócia, ktorá k sebe priťahuje podobné negatívne emócie ako choroby, nehody, úrazy.odpustenie

Tí o ktorých si myslíme, že nám ublížili, nám v skutočnosti pomohli. Nevidíme to, lebo náš hnev je ako hmla, ktorá nám znemožňuje vidieť skutočnosť.

Ľudia, ktorí nám ublížili, či v detstve, alebo za poslednú dobu, sú spriaznené duše, s ktorými sme sa dohodli, čo si v tomto živote vyvedieme, aby sme mohli rásť. Duševne, vnútorne rásť.

Ak sa vnútri hneváme, trpíme. Potrebujeme sa pozrieť na veci z iného uhľa pohľadu. Nie len z toho svojho. Ľudia, o ktorých si myslíme, že nám v detstve ublížili, robili pre nás čo mohli. Odovzdávali ďalej iba to, čo sami dostali od svojich rodičov. A oni od svojich a stále dokola.

V celom živote nás brzdia naše očakávania. Čakáme od  druhých, že budú robiť to a to a sami im nepovieme, čo by sme chceli. A keď to nedostaneme, sme nešťastní. Potrebujeme sa zbaviť očakávaní. Prijať ich sami v sebe, že sme ich niekedy mali.

Odpustenie je uzdravenie, vyliečenie, pochopenie, prijatie a veľký prejav lásky.

Porozprávajme sa úprimne s ľuďmi, na ktorých sa hneváme. Môžeme cítiť už teraz hrču v hrdle alebo tlak na hrudníku a to je presne to, čo potrebujeme dať zo seba von. Držíme tie emócie, namiesto toho, aby sme ich dali von.

Nie sú už medzi nami? Nevadí. Predstavivosť funguje. Zatvorme si oči a predstavme si človeka, na ktorého sa hneváme. A dajme to zo seba von, povedzme mu všetko, čo sme mu nikdy nepovedali. A vnímajme, možno nám ten človek v predstave odpovie. Odpoveď môže nabehnúť vo forme myšlienky, obrazu.

A zrazu uvidíme druhý uhoľ pohľadu, ako sa na to pozeral ten človek. Možno nám povie, že ho to mrzí. Možno ho my požiadame o odpustenie alebo mu sami odpustíme.

Od-pustíme, tým pádom ho i seba púšťame, už ho tu i seba nedržíme, uvoľnili sme zablokovanú energiu a môžeme sa posunúť ďalej.

Bližšie k nášmu uzdraveniu 🙂

PS: Môže sa depresia vrátiť?

 

Samozrejme, že sa môže vrátiť. Tak ako mne po 7 rokoch. Prvý krát som ju mal, keď som mal 21 rokov. Prišla ma navštíviť na 8 mesiacov, aby som zmenil svoj postoj. Stal sa lepším človekom sám pre seba. Niečo som vtedy pochopil, z hypotekárneho poradcu som sa dostal ku masážam a na 3 roky sa uberal týmto smerom.

Bolo to 8 mesiacov silných bolestí, s myšlienkami na samovraždu asi každý deň. Pobehal som všetky možné vyšetrenia, rengény, magnetickú rezonanciu, žiaľ podľa prístrojov som bol úplne zdravý. Táto depresia, týchto 8 mesiacov bola taká predohra, aby som tú ktorá príde v 28 rokoch zvládol.

Bolo to nevyhnutné, aby sa to stalo, takto som si to vybral, predtým, než som sa tu narodil.

Postupne som menil postoj k sebe, i iných, začal cvičiť jogu (predtým som bol darebný na tieto veci), stále viac chápal, prečo prišla, vyskúšal som všetky možné duchovné terapie, ktoré ma posunuli ďalej, bližšie k sebe, ďakujem im i veľké poďakovanie v tej dobe patrí už nebohej psychologičke z Ba, ktorá mi dala iný uhoľ pohľadu na mnoho vecí.

Po týchto krokoch depresia sama od seba odišla. 3 roky som masíroval v hoteloch, mal svoj masážny salón a nejak som na tejto ceste zabudol, že som mal niekedy nejakú depresiu a začal som sa opäť naháňať za peniazmi, tento krát ako realitný maklér. A už to išlo J

Po roku práce ako realitný maklér a súčasne aj masér, som zavrhol masáže a začal sa venovať iba realitám. Postupne zanikal  môj nový depresiou nadobunutý postoj a moju dušu prevalcovalo naháňanie sa za nezmyslami , pričom rástlo ego a duša klesala dole.

láska

V mojich 28 rokoch to udrelo tak silno, že som nevedel ani chodiť, jesť či dvihnúť vidličku. Vôbec som netušil, čo to po mne chce. Taký som bol pohltený materiálnym svetom, že som zabudol na ten duchovný, svoj vnútorný, ten skutočný.

Trvalo to cca 1 rok a pár mesiacov, kedy sa zo mňa stal úplne nový človek. Ten príbeh už poznáte.

Teraz mám 30 rokov, píšem články i natáčam videá na svoje dve stránky www.radoslavzarecky.skwww.terapiareiki.sk, robím sedenia s ľuďmi, ktorí sa potrebujú posunúť ďalej vo svojom živote a do toho sme s partnerkou otvorili realitnú spoločnosť a ideme robiť to, čo milujeme 🙂

Zmenil som svoj postoj natrvalo a pochopil som, prečo prišla. Túto lekciu si zapamätám navždy. Zmenila mi život úplne od základov a som jej zato veľmi vďačný. Musela sa vrátiť, bolo to nevyhnutné, ale nikomu z nás sa vrátiť nemusí, ak pochopíme, čo po nás chce a pôjdeme tým smerom.

Dôveruj, že všetko čo sa deje, je tak ako má. Nech máme akúkoľvek chorobu, bolesti, všetko sa deje pre naše dobro, aby sme z toho niečo pochopili, získali. Keď sme zdravý, sme veľa krát ľahostajný voči svojmu zdraviu, vážiť si ho začíname v bolestiach.

Oni nám ukazujú, čo máme zmeniť, kde máme zmeniť pohľad na vec. Oni nám ukazujú iný uhoľ pohľadu.

Ak by ste si chceli prečítať prvý článok “ako sa dostať z depresie”, ktorý som písal pred cca rokom, tu je: Otvoriť článok. 

 

Autor Radoslav Zárecký


Od roku 2018 pracujem ako sociálny pracovník v Úsmev ako dar a od roku 2019 aj ako Fundraisor - získavam finančné, materiálne zdroje či služby pre naše projekty. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.