Málokto vie, že za bolesťami chrbta nie je len nedostatok cvičenia, zlá životospráva, ale i to, čo všetko si na náš chrbát nakladáme. Každý jeden asi poznáme vetu: Koľko si si toho na tie plecia naložil. Máme ich tvrdé ako kameň, motá sa nám hlava a my nevieme, čo s tým.

Chrbát je centrum, ukladá sa doň všetko, čo sa nám v živote deje. Pozrime sa na seba do zrkadla. Najväčšia a najširšia časť ľudského tela je zrovna chrbát. Trčia nám z neho rôzne chápadlá.

Dá sa nato pozrieť z rôznych uhľov pohľadu. Pod chrbtom, myslím pod kožou sú svaly, ale i vnútorné orgány, ktoré ak nefungujú ako majú, môžu nám cez bolesť na chrbte, na mieste kde je daný orgán, signalizovať, že nie je niečo v poriadku.

Bolesť je náš kamarát, i keď to tak nevyzerá. Prišla nás upozorniť, že niečo v našom živote nerobíme správne. Hovorí nám, že by sme sa mali na chvíľu zastaviť a pozrieť sa nato, čo robíme zle. Ak sa naďalej naháňame, nikdy tú príčinu neobjavíme. Ona stojí na mieste a my chodíme okolo nej 130-kou.

Potrebujeme spomaliť alebo sa úplne zastaviť, aby sme si všimli, čo nám naša bolesť hovorí. Čo po nás chce.

Na chrbát si nakladáme hocičo. V hornej časti chrbta sa nachádza srdce a keď v tomto mieste držíme veci ako hnev, smútok, neodpustenie, nenávisť, nemusí nás z toho bolieť iba srdiečko, ale i horná časť chrbta.

V spodnej časti chrbta sú tráviace orgány, črevá, sídlia tu všetky nami nespracované veci v živote. Keď niečo nemáme v sebe vyriešené, držíme to v našich črevách, ktoré nám to môžu ukazovať cez bolesti spodnej časti chrbta.

Svaly na krku, celkovo krk hovorí o nevypovedaných veciach, následkom toho nám tuhnú svaly na krku, čoho ďalší následok je bolesť hlavy a podobne.

Ľudské telo je ako pavučina, všetko je so všetkým poprepájané. Niekedy po nás môže chcieť bolesť chrbta iba to, že máme začať cvičiť alebo zmeniť stravu. A niekedy zase, aby sme sa zamysleli nad tým ako žijeme.

Každý jeden sme iní a u každého to môže byť iné. Aby sme nato prišli, čo konkrétne nám samým, tá bolesť hovorí, potrebuje spomaliť, stíšiť sa.

Keď je človek uvoľnený, prichádzajú odpovede akosi samé. Pre každého je vhodné niečo iné. Môjmu srdcu osobne lahodí prechádzka v lese, teplý kúpeľ, parná sauna, jóga, meditácia, či len tak byť v tichu.

Nepotrebujeme radu od druhého, potrebujeme sa naučiť počúvať naše telo, lebo ono s nami stále komunikuje. Len my sme takí zahltený myšlienkami, že ho nepočujeme. Nevieme čo vraví.

V stíšení je sila.

Tým, že sa na náš chrbát ukladá kde čo, je veľmi dobré, keď sa o ňho vieme starať. Keď sa zapíšeme do nejakého kurzu jógy, pilatesu či iného cvičenia a začneme rozhýbavať stuhnuté svaly. Svaly potrebujú rozhýbať, naťahovať, inak mľandravejú, scvrkávajú sa a vznikajú na nich hrčky (spazmy).bolesti chrbtice

Starostlivosťou o celé telo, chrbát, sa nám telo niekoľko násobne poďakuje. Pevným zdravím, dobrou ohybnosťou.

Naše telo je veľký dar, ktorý sme dostali a veľa krát k nemu pristupujeme automaticky. Tak samozrejme. Napríklad také nohy. Nesú nás celý život, kedy sme sa im naposledy poďakovali? Mať nohy nie je samozrejmosť.

Kedy sme sa poďakovali rukám zato, čo všetko môžeme s nimi robiť. Objať človeka, či dvihnúť šálku dobrého čaju. Môžeme nimi pracovať. Máme ich a pritom ich berieme ako samozrejmosť.

Zdravie je najväčší dar, aký môžeme mať. Často naň pripíjame, ale jeho vzácnosť si uvedomíme až keď ochorieme alebo nás niečo bolí.

Keď utlmíme naše bolesti chrbta tabletkami bez toho, aby sme zmenili spôsob nášho života, bolesť sa vráti a potrápi nás dvojnásobok času. Ak zmeníme spôsob života, nemá sa už prečo vracať.

Ako som spomínal, bolesť je priateľ, ktorý chce po nás zmenu, ktorá je nevyhnutná na našej ceste, aby sme sa posunuli tam, kde máme byť.

Stíšme sa a počúvajme. Bolesti chrbta nám prišli ukázať, v ktorej časti nášho života potrebujeme zmenu či sa posunúť ďalej 🙂

Autor Radoslav Zárecký


Pracujem v Úsmev ako dar ako sociálny pracovník a vo svojom voľnom čase robím konzultácie s ľuďmi, ktorí sa vo svojom živote nevedia posunúť ďalej. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Thank you for sharing

Share an article with your friends