Ako malého ma učili, že smeti patria do koša. Nevyhadzujú sa z auta, z balkónu a ani sa nehádžu na zem. Ako je možné, že v byte, dome, kde bývame, zahadzujeme odpad do koša a vonku ho hádžeme na zem?

Možno si to ani neuvedomujeme. Možno sme to videli, keď sme boli malí. Robili to naši rodičia, prarodičia a nevedome to opakujeme po nich. Možno si povieme: A čo jeden papier, jedna žuvačka, jeden špačok, ale keď si toto povie milión ľudí, …

Príroda je tu pre nás a my pre ňu. Ona nám dáva svoje dary a my sa jej zato odvďačujeme tým neporiadkom, ktorí okolo seba robíme. Mnohokrát nás pri prechádzke ani nenapadne dvihnúť ten pohodený papierik na zemi.

Na Youtube môžeme vidieť mnoho videí, čo sa nachádza v našich moriach, oceánoch. Samé plasty. My sami zahlcujeme a ničíme našu planétu. Našim prístupom.

Predstavme si, že v jeden deň by každý jeden človek na zemi dvihol zo zeme jeden odpad. Naša zem by bola oveľa čistejšia, ale nielen naša zem, ale i naše vnútro.

Zem, na ktorej žijeme, je odrazom nášho vnútra. To my máme neporiadok sami v sebe a tak ho robíme aj navonok. Hromadíme v sebe toľko nevyriešených vecí. Hnevu, smútku, sklamaní, neodpustení.

Môžeme si vybrať. Buď začneme vnútornou zmenou a začneme sa čistiť zvnútra, čiže sa vrátime do tých najbolestivejších spomienok do nášho detstva, porozprávame sa úprimne a otvorene s ľuďmi, čo nám ublížili, pochopíme prečo tak konali a odpustíme si.

Ak sme vnútri čistí, odpustili sme ľuďom, ktorí nám ublížili, i sami sebe, už nemáme potrebu vyhadzovať odpadky, či špaky z cigariet na zem.

Stačí si uvedomiť ako konáme a môžeme to okamžite zmeniť. Môžeme začať i vonkajšou zmenou. Začneme upratovať navonok. Dvihneme ten pohodený papier na zemi a urobíme niečo pre našu zem, pre miesto, kde žijeme.

Vonkajšia zmena má vplyv na vnútornú. Akonáhle začneme robiť vonkajšie zmeny, začne sa meniť i náš vnútorný postoj.

Nehovorím o tom, že raz za rok dvihneme jeden papier. Hovorím o tom, že začneme tak žiť. Začneme si vážiť matku zem a ďakovať jej za dary, ktoré nám dáva.

Vodu, ktorú pijeme. Jedlo, ktoré pochádza z nej. Kuchynskú linku či pracovný stôl, ktorý pochádza z našich lesov. Bylinky na zdravotné neduhy.

Uvedomme si to. Príroda je tu pre nás, ďakujme jej. Správajme sa ku nej úctivo, ona nás živý. Vďaka nej sme najedení, ovlažení, spokojní. I cigaretový tabak pochádza z nej, z tabakových listov. A ako sa jej poďakujeme? Hodíme špačok na zem.

Môžeme to zmeniť hneď teraz. Uvedomením si toho, čo robíme. Darujme našej zemi aspoň dnešný deň a spravme niečo pre ňu. Nech je to jej deň, Deň zeme.

Autor Radoslav Zárecký


Stále dokola píšem o láske, lebo všetko je láska. Články, ktoré píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi