+421915585875 rzarecky@gmail.com

Konaj dobro, ale hlavne potichu. Znie veta, ktorú možno poznáme, podľa ktorej konáme alebo sme sa s ňou už niekedy stretli.

Podľa mňa, keď budeme konať dobro po tichu, nikam sa poriadne ako celok neposunieme. Tým, že pomáhame po tichu, áno, pomáhame istej skupine ľudí, prírode alebo si nás v tom danom okamžiku niekto všimne.

Žijeme v dobe, kedy jedno video, jeden článok, jeden rozhovor, cez zdieľania napríklad na sociálnych sieťach môže obehnúť celý svet a dotknúť sa sŕdc miliónov ľudí. Keď sa o tom, ako pomáhame svetu nikto nedozvie, budeme si možno naďalej myslieť, aké je všetko na nič, že tu nikto nič pre zlepšenie nerobí.

Tým, že medzi sebou zdieľame, rozprávame sa, o tom, kto kde komu pomohol, pomáha, koná dobro, sme inšpiráciou a hnacím motorom pre ostatných i sami pre seba.

Vetu v tomto štýle, že máme pomáhať potichu pravdepodobne nepovedal niekto s vnútorným mierom vo svojom srdci. Takýto človek si uvedomuje, aké je potrebné zdieľanie, ktoré slúži ako inšpirácia a láska, ktorá otvára srdcia.

Mnoho krát sa nevedome riadime vetami podobného štýlu. Zastavme sa na chvíľu a zamyslime sa nad každou vetou, výrokom, ktorý počujeme. Pozrime sa naň spôsobom čo asi chcel ten dotyčný týmto výrokom povedať?

Tiež som niekedy veril tomu, že človek, ktorý verejne pošle milióny eur pre charitu a ešte to uverejní v novinách, tým určite niečo sleduje. Možno chce vyzerať dobre v očiach iných ľudí. Možno potrebuje pozornosť. Možno potrebuje hlasy občanov v najbližších voľbách.

Spravil to tak ako to spravil, možno pre svoje záujmy, ale dôležité je, že to zdieľal. Spravil to nahlas, nie potichu. Ukázal dávanie. Takýto ľudia nás učia ako máme sami dávať v živote. Nemáme stále čakať, kedy sa nám začne dariť, kedy mi niečo dostaneme, máme sa naučiť sami dávať.

Keď začneme dávať, sami od seba, vtedy začneme aj dostávať.

Uvedomelý človek vie, aké je dôležité zdieľanie s druhými. Nie držať slová, emócie v seba, ako sme to boli naučení ako malé deti. Byť potichu, aby nás náhodou nepočula suseda alebo okoloidúci.

Potrebujeme sa prejaviť, dať veci von zo seba. Všetko, čo tam v sebe držíme. To o čom si myslíme, že je dobré i to zlé. A zdieľať to z druhými ľuďmi.

Konať dobro a začať sa o tom otvorene rozprávať.

Nie mlčať, aby sa o tom nikto nedozvedel. Rozprávať sa o o tom, lebo tým sa vzájomne posúvame. Inšpirujeme. Otvárame naše srdcia. Láske. Dávaniu. Zdieľaniu. I uzdraveniu, šťastiu, pokore a hojnosti v našom živote.

Konáš dobro? Posielaš peniaze na charitu? Opatruješ starých ľudí? Zbieraš odpadky? Robíš niečo len tak pre radosť sebe i druhým? Nemlč o tom. Povedz o tom nahlas. Zdieľaj to na Facebooku. Daj to von.

Nie je to žiadne divadlo. Tu niekto zámerne chcel, aby sme sa nerozprávali o dobre, ktoré sa koná, aby sme videli len zlo, ktoré je okolo nás.

Keď sa budeme vzájomne rozprávať o tom, kto ako kde pomáha, dokážeme sa spojiť a spoločne zmeniť veľa vecí vo svete. Navzájom si môžeme pomôcť. Len potrebujeme o sebe navzájom vedieť, už nemlčať, ale zarevať ako lev.

To je pravé srdce leva, keď sa úprimne a otvorene rozprávame s druhými ľuďmi. Keď narovinu povieme to, čo cítime. Už to nedržíme vo vnútri, prejavujeme sa, stali sme sa inšpiráciou samých pre seba i pre druhých.

Konáš dobro? Otvor srdce a zdieľaj to s inými 🙂

PS: tento článok je môj pohľad na svet, odraz môjho vnútra. Môžeš i nemusíš sa s ním stotožňovať a to je úplne v poriadku.

 

Autor Radoslav Zárecký


Stále dokola píšem o láske, lebo všetko je láska. Články, ktoré píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi