Prvé slová dieťaťa bývajú najčastejšie mama, tato. Rodičia sa tešia z prvého slova, že ho vie vysloviť, ale dieťa vôbec netuší čo to mama alebo tato znamená. Hovorí sa to často doma a dieťa to automaticky opakuje. Vklude povie tato aj babke, mame, dedkovi a každému s kým prichádza do styku.

Malé dieťa nevie kto je mama a kto tato. Nerozlišuje ani pohlavie, vek a pod. Vníma iba dvoch ľudí, ktorí vyzerajú rozdielne a ktorí s ním trávia čas a cíti sa s nimi dobre.

Keby ľudia viac žili v srdci ako v hlave a naučených spôsoboch z detstva, nevadilo by im, že by dieťa vychovávali napríklad dvaja muži či dve ženy. Sme buď fanatici nášho náboženstva, ktoré do nás vštepili už rodičia, keď sme boli malí, alebo sa nevieme v živote pohnúť dopredu a držíme sa toho čo poznáme.

Daj si teraz ruku na srdce. No daj si ju, nepíšem to tu len tak a ty to tiež nečítaš len tak, niečo ťa na tomto texte zaujalo. Tri krát sa zhlboka predýchaj a teraz sa ťa spýtam:

„Dal by si malé dieťa do starostlivosti rodičov (muž a žena), ktorí sú alkoholici, navzájom sa bijú, dieťa neobjímajú a stále po sebe kričia alebo by si ho dal dvom mužom, ktorí sa k sebe správajú s rešpektom, dieťa ľúbia?“

Daj na chvíľu preč svoje náboženstvo, svoju minulosť a všetko čo máš proti gayom či lesbičkám. Maj ruku na srdci a povedz mi, čo by si spravil/a.

Úprimný človek, ktorý dal na chvíľu preč svoje zvyklosti, svoje ego, jednoznačne povie, že by ho dal ľuďom, ktorí ho milujú. Lebo my všetci tajne od malička bažíme po láske od druhých ľudí a tí prví v našom živote sú zrovna ľudia, ktorí nás vychovávajú.

My často nepočujeme ten tichý hlas v našom srdci, ktorý doslova šepká. Sme tak prehlučení touto dobou, že sme sa stali hluchými voči hlasu srdca. Máme v sebe viac nenávisti ako lásky a odsudzujeme ľudí, ktorí túto lásku majú v sebe.

Dieťaťu je jedno či ho vychováva chlap-chlap alebo chlap-žena alebo žena-žena. Úplne jedno. TO iba my dospelí odsudzujeme, lebo žijeme v hlave, v našej makovici, kde je dennodenne milión myšlienok a nevieme túto našu makovicu vypnúť.

Dieťa potrebuje lásku. Keď ju nedostane, trpí. Pýta si ju rôznymi spôsobmi. Ako úplne maličké hlasným plačom a ako väčšie vklude aj rôznymi vylomeninami. Keď dieťa nedostáva lásku cez pusy, objatia, ocenenie aké je dôležité pre svojich rodičov, príde na iné spôsoby ako získať lásku, čiže pozornosť najbližších a v dospelosti všetkých ľudí okolo seba.

Tým, že sme zatvorení v našom srdci a veríme len v tom, že dieťa by mali vychovávať rodičia muž-žena, nevidíme, čo máme pred sebou. Tak urputne si trváme na svojom, že by sme radšej nechali dieťa v trpiacej rodine ako v milujúcej.

Vždy, keď budeme na niečo nadávať, dajme si na chvíľu ruku na srdce, predýchajme sa a spýtajme sa samých seba, ako to v skutočnosti s nami je. A vtedy uvidíme ako malý človiečik v nás zchádza z hlavy po schodoch dole do srdca, kde je úplne iný pocit, aký sme pred chvíľou mali.

Hlas srdca je ten správny. Nedajme sa balamutiť našou hlavou. Našu hlavu/myšlienky, všetok ten chaos v nej ovplyvňujú veci z vonku, od spoločnosti, médii – to čo vidíme v televízii, na billboardoch, v rádiu. Veríme nezmyslom. Veciam zvonku a pritom sa potrebujeme spojiť s informáciami s nášho vnútra.

S miestom, kde sídli Boh. V našom srdci.

Málokto vie zísť po priložený ruky na srdce z hlavy do srdca, lebo majú pred sebou mreže, sú väzňom vo svojej hlave. Ich vlastné ego ich nepustí a tým pádom si nikdy nepripustia, že by mohol mať pravdu nikto iní ako oni.

Ešte jednu vec by som chcel napísať. Mnoho ľudí hovorí, že dieťa potrebuje mužský a ženský vzor. To je len uhoľ pohľadu, lebo mnoho mužov vo svete má viac ženskej energie a mnoho žien má viac mužskej energie. Ženy sú mužmi a muži sú ženami, tak potom kde je pravda? Čo je lepšie?

PS: ako každý článok, ktorý som napísal, toto je môj pohľad. Ako to vidím a cítim ja. Či sa s tým stotožňuješ alebo nie, je úplne v poriadku.

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.