Všetci máme obrovský dar, ktorý si možno ani neuvedomujeme. Dokážeme ním druhému dvihnúť náladu. Podporiť ho či nakopnúť. Dať mu najavo, že je všetko v poriadku, že všetko zvládne.
 
Hovorím o objatí. O sile objatia 🙂
 
Mnohokrát nás neobjímali v detstve a tak to nerobíme ani sami. Sila a energia objatia má liečivý účinok na dušu človeka. Objatím mu pomáhame stáť na jeho ceste. Podopierame ho, sme mu oporou, aby všetko zvládol.
 
Pri objatí vie, že tu nie je sám. Nespadne. Stojí pri ňom človek, ktorý ho objíma z lásky a dáva mu pocítiť, že sú tu nato dvaja.
 
Kedy sme niekoho naposledy objali? Mamu? Otca? Babku, dedka? Kamaráta? Priateľku? Všetci potrebujeme objatie, trochu lásky bez slov, cez tento dotyk, ktorí vieme každý jeden dávať.
 
Nemusíme zaňho platiť, máme ho priamo tu. Potrebujeme iba začať sami od seba. My potrebujeme začať robiť to, čo chceme, aby robili druhí. Začať sami sebou.
 
Vyskúšajme dnes niekoho objať, len tak a pozorujme, čo sa s nami deje. Hlava klesne na rameno a človek si jemne vzdychne. Objatie prináša pocit uvoľnenosti, kludu, všetko napätie mizne.
 
Niekedy sa lúčime s ľuďmi štýlom, akoby bola samozrejmosť, že ich ešte niekedy uvidíme. Možno človek, s ktorým sme sa rozlúčili s hnevom, možno sme ho videli naposledy…
 
Stoja nám zato tie výčitky svedomia, ktoré prídu potom?
 
Neopúšťajme domov, človeka, ktorý je nám blízky, keď sme nahnevaní. Úprimne sa s ním porozprávajme, dajme ego a povýšenosť nabok, odpustíme si. Nejde o nič viac, ako len o naše rozhodnutie, aký postoj k tomu zaujmeme.
 
Nielen objímanie druhých alebo stromov je liečivé, ale i sám/sama seba. Hovorí to o našej vlastnej láske samým k sebe. Objatím, pohľadkaním a poďakovaním. Našim rukám, že vďaka nimi môžeme pracovať či navariť chutnú polievku. Nohám, že nás v živote nesú. Očiam, že nimi vidíme. Ušiam, že počujeme, keď nám niekto vraví Ľúbim ťa.
 
Toto sú skutočné dary, ktoré tu máme. Nie drahé domy, autá, darčekové koše, nové taniere či veľa peňazí na bankovom účte. Toto sú pominuteľné veci.
 
Skutočné dary sú tie, ktoré tu máme zadarmo a pritom ich nevidíme. Ovocie, zeleninu, bylinky od našej matky prírody. Naše telo, za ktoré môžeme ďakovať každý deň. Ľudí, s ktorými sa vieme porozprávať.
 
Tých, ktorí nás objímu, ktorí kráčajú po našej ceste s nami…
 

Autor Radoslav Zárecký


Stále dokola píšem o láske, lebo všetko je láska. Články, ktoré píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi