Prichádzame sem, aby sme pochopili kto sme. Nato aby sme to pochopili, potrebujeme najprv pochopiť kto nie sme. Preto sa rodíme sem, do duality, kde delíme veci na dobré a zlé, na život i smrť, boha či diabla, zdravie a chorobu, smútok i radosť.

Ak máme pochopiť v tomto živote, že našim poslaním je prinášať druhým i sebe radosť, potrebujeme na vlastnej koži zažiť jej opak. Potrebujeme zažiť smútok, aby sme si plne uvedomovali, čo to tá radosť vôbec je.

Ak je našim poslaním prinášať úsmev, potrebujeme zažiť veľa skúseností, kedy na úsmev nemáme vôbec náladu.

Chceme ľudí učiť ako sa majú uzdraviť. Najprv potrebujeme sami prejsť chorobou, uzdraviť sa z nej, aby sme mohli pomáhať iným na ich ceste.

Aby sme pochopili, že sme láskou, potrebujeme najprv prežiť jej opačnú stranu… Nenávisť. Iba tak si plne uvedomíme druhú stranu v dualite, v ktorej žijeme.

Je to poriadna jazda. Cez tieto uvedomenia nás život zmieta zo strany na stranu, aby sme z danej lekcie mohli výsť poučený, s tým, že sme pochopili múdrosť, ktorú nám priniesla.

Nie je to len o jednom odpustení… rodičom, súrodencom, priateľom… Odpustenia sú ako slupka cibule, jednu dáme dole, ale pod ňou je ďalšia.  Odpúšťame znovu. A pod ňou ďalšia. A takto postupne lúpeme cibuľu a odpúšťame tomu istému človeku niekedy aj 15x, kým prídeme k jadru, k podstate toho, prečo sa v našom živote všetko stalo tak ako sa stalo.

Na konci toho už nie je posledné odpustenie, ale pochopenie toho celého.

Celý proces od smútku k radosti, od choroby ku zdraviu, od nenávisti k láske je silný a očistný proces, ktorý trvá nejakú dobu. Má nás niečo naučiť, posunie nás to tam, kde máme byť. Ukáže nám všetko čo máme pochopiť.

Bez jedného by sme si neuvedomovali druhé. Tak často pripíjame na zdravie a uvedomujeme si pritom aké je zdravie dôležité? Ľudia, ktorí prežili alebo prežívajú nejakú chorobu, si plne uvedomujú aké to bolo byť zdraví, akoby chceli byť opäť zdraví…

Poďakujme sa za všetky lekcie, vďaka tomu, čím prechádzame, rastieme. Ak je človek zdravý, je veľa krát ľahostajný a nechce sa mu nič robiť, žiadne zmeny vo svojom živote. Tak prichádza choroba, smútok, smrť, trpké skúsenosti bytia, ktoré človeka zastavia, spomalia, aby si uvedomil veci, ktoré v tej rýchlosti nevidí.

Ak máme pochopiť, že sme láskou a prišli sme ju sem dávať, posúvať ďalej, potrebujeme zažiť jej opak. Niekedy aj 30 rokov žitia v nevedomosti, nenávisti, aby sme z toho mohli povstať ako nový človek, plný súcitu a pochopenia.

Zažiť opačnú stranu je nevyhnutné pre pochopenie toho kým v skutočnosti sme a čo sme sem prišli robiť.

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.