Ľudia neradi počúvajú pravdu. Keď ju počujú, sú ako vykoľajení, nahnevaní s jedinou otázkou v hlave: „Čo si si to dovolil povedať?“. Mám pocit, že radšej počúvajú klamstvo, aby to pohladilo ich ego a cítili sa dobre.

Keď mi sami klameme druhým, klameme v skutočnosti samých seba a celý náš život je jedno veľké klamstvo. Nehovoríme druhým pravdu, lebo vieme, že pravda bolí a nechceme ich predsa raniť. Tak radšej klameme. Partnerke, manželovi, kamarátovi, priateľke, učiteľovi, spolužiačke, susedovi.

A to čo dávame zo seba von, to sa nám prirodzene vracia. Klamú nám všetci okolo nás. Je to začarovaný kruh.

Už je tomu asi viac ako rok, čo som v sebe objavil pravdu, svoju pravú podstatu a rozhodol som sa v nej žiť. Mnoho ľuďom, keď som povedal veci narovinu, pravdivo, ostalo ako obarení. Niektorí sa nafúkli ako balón a niektorí mi dokonca poďakovali, že som bol voči ním úprimný.

Úžasne na tom je, že takto najlepšie spoznáte, kto je Váš skutočný priateľ a kto sa na neho iba hrá. Dôležité je aj to, ako pravdu tomu dotyčnému človeku podávate, akým štýlom. Pravda ide ruka v ruke s láskou a je ju možné v jej pravej podstate hovoriť iba s ňou, s láskou, jemne bez arogantnosti či útoku.

Raz jeden múdry človek povedal: „Pravda ťa oslobodí“  Mal pravdu. Keď hovoríte druhému človeku pravdu, žijete pravdou, cítite vo svojom srdci obrovskú slobodu, lebo nemusíte sa pre nikým na nič hrať.

Ste sám/sama sebou a s láskou hovoríte pravdu ľuďom okolo seba. Ste s ňou spojený, prepojený. Ste ňou. Nemáte v sebe strach, úzkosť, ako ju druhí príjmu, lebo Vám nezáleží na tom, čo si o Vás myslia ostatní.

Ste už mimo toho, lebo žitie s pravdou, hovorenie pravdy znamená, že ste stále bližšie a bližšie k svojmu srdcu, k svojmu pravému Ja.

Niekedy treba pravdu hovoriť jemne, lebo niektorí ľudia sú ako sopka. Treba počúvať svoje pocity, svoje srdce, lebo to vie, ako človeku povedať pravdu, ktorú cítite vo svojom srdci. Ľudia, ktorí celí život žijú v klamstve, sú po vypočutí si pravdy ako zmyslov zbavený.

Nechcú to počuť, ich ego si to nepripustí, i keď ich srdce vie, že máte pravdu. Namiesto toho na Vás môžu nakričať a zosmiešniť Vás pred ostatnými, či z Vás spraviť úplného hlupáka. Je to ich ochranná stratégia. Obranná línia ega, ktoré si nič také ako pravdu nepripustí.

Vždy treba dať na pocity. Počul som už aj to, že niektorí ľudia vravia, že milosrdné klamstvo je lepšie ako pravda. S tým sa ja vôbec nestotožňujem. Každému sa v tomto kolobehu príčin a následkov všetko vráti, i milosrdné klamstvo či pravda.

Záleží len na nás, čo chceme žiť. Klamstvo alebo pravdu. To, čo budeme žiť, to budeme aj stretávať okolo seba. Budeme si to stále priťahovať do svojho života.

Dobre som si zvolil. Život v pravde ma úplne oslobodil, mám oveľa jednoduchší život ako som mal predtým. Pred chorobou, kedy môj život bol jedno veľké klamstvo. Jedno veľké divadlo, na ktorom sa moje ego poriadne vyžívalo. Som rád, že som prišiel na túto jeho hru a začal žiť inak. Slobodnejšie, zdravšie a hlavne v pravde.

K sebe samému i svojmu okoliu.

Keď stretneme človeka, ktorý je voči nám úprimný aj keď sa nám, to čo hovorí nepáči, vážme si tohto človeka, lebo je to vzácny a ojedinelý jav. Tento človek je voči nám úprimný a to je najviac v dnešnom svete, kedy ľudia buď klamú alebo nehovoria nič.

Mnoho ľudí sa isto popálilo v živote kvôli svojej úprimnosti a tak radšej prestali byť úprimní. Tak ako ja niekedy. Verte mi, nestojí to zato. Len kvôli tomu, že nevyhovieme druhým, nestojí to zato, oddialiť sa od svojho srdca a ísť cestou hlavy, mysle, ega, kedy nám viac záleží na tom, čo povedia druhí o nás, ako my vieme sami o sebe.

Ostaňme verní sami sebe a začnime žiť sami od seba v úprimnostipravde. Iba takto zmeníme svet, keď začneme sami od seba. Sused, brat, otec, mama, manžel, partnerka, atď… nikto nezačne sám od seba, to my sami musíme a vtedy našim novým postojom sa zmení úplne všetko ❤️

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.