Robiť veci, aby sme vyhoveli predstavám druhých ľudí, sú pekne na hlavu. A však, to presne veľa krát robíme. Snažíme sa vyhovieť predstavám iných ľudí, rodičov, partnerov, priateľov, lebo sa bojíme, máme strach, že budeme tí zlí, že na nás budú ukazovať prstom, nebudú sa s nami kamarátiť a to najdôležitejšie, o čo tu v celom živote ide: „Nebudú nás mať radi.“

Celý život bojujeme o lásku. Máme taký strach, že nevyhovieme druhým, že robíme všetko preto, aby sme im vyhoveli. Nevieme povedať často krát NIE a ideme sami proti sebe, len aby nás ostatní uznali, aby sme boli tí dobrí.

Bol to i môj život v minulosti, kedy som sa snažil robiť všetko pre druhých, len aby som bol dobrý Radko, aby ma pochválili, aby som vyhovel, aby som sa cítil milovaný. S láskou to však nemalo nič spoločné. Išiel som proti sebe, svojim pocitom, až som narazil. Ďakujem za ten náraz, potreboval som ho.

Naše partnerské vzťahy nie sú často krát o láske, ako si myslíme. Láskou ich len nazývame. Sú o dokazovaní si, kto je lepší, kto horší a dávaní si pozornosti. Bojujeme o lásku deň čo deň a sami seba presviedčame ako hlboko toho druhého milujeme a pritom niekto vnútri sa klepeme, že by sme o toho človeka raz prišli. Snažíme sa vyhovieť druhému, aj keď ideme veľa krát proti samému/samej sebe.

Prečo?

Celý život sa nám opakujú tie isté vzorce. Narodíme sa, sme malí krpci a naši rodičia sú pre nás bohovia. Deti opakujú všetko po svojich rodičoch, nepotrebujú byť vychovávané. A ako tieto malé deti rastú, vyrastajú v tom, ako sme vyrástli i my sami, že keď spravíš niečo dobré, budeš pochválený/á, ak niečo zlé, budeš potrestaný/á.

Tak sa snažíme robiť v detstve len tie veci, aby sme boli pochválení. Potom vyrastieme a zoberieme si túto neresť do dospelosti. Snažíme sa vyhovieť v šéfovi v práci, životnému partnerovi, priateľkovi, rodičov, babke, dedkovi a tak ďalej.

Tiahne sa to s nami, kým si v sebe neupraceme, nestíšime sa a začneme konečne počúvať svoje pocity. Pozerať sa na to, čo je dobré pre nás, nie čo je dobré pre ostatných. Vtedy skončia tie tlaky, úzkosti, čo pociťujeme v hlave, na hrudníku, v solare a podobne. Aj preto mnoho ľudí trpí na rôzne bolesti hlavy, majú problémy so srdcom a pod., lebo idú úplne proti sebe.

Ako inak nám to má vlastná duša ukázať, keď nie takto, cez bolesť. Keď v zdraví nepočúvame.

Keď sa snažíme vyhovieť predstavám druhých ľudí, ktoré oni majú o nás a podsúvajú nám ich, v predstave sa vlastne topíme. Lapáme po dychu a pomoc nikde. Dochádzajú nám sily a za chvíľu zomrieme. Vyčerpáme sa, preto tá únava počas dňa, ktorú často krát zapíjame kávou či inými oblbovákmi.

Keď si toto uvedomíme, že ideme proti sebe tým, že sa snažíme vyhovieť predstavám iných ľudí o nás, ale začneme ísť svojou vlastnou cestou podľa vlastných pocitov, vlastného uváženia, zázračne pripluje loďka a Boh odetý v ľudskej koži nám hodí záchranné koleso.

Sme zachránení, lebo sme začali ísť cestou srdca. Stíšenia sa a počúvania vnútorného hlasu, ktorý je úplne rozdielny ako predstavy iných ľudí.

Ďakujem ti, že si došiel/došla až sem a prajem ti všetko dobré na tvojej ceste počúvania svojho srdca a lásky k sebe samému/sebe samej. Človek, ktorý sa miluje, sa nikdy nesnaží, aby ho milovali druhí. Dáva si dostatok lásky on sám a nepotrebuje ju získavať zvonka. Tu sa boj o lásku končí a začína čistá bezpodmienečná láska.

Skončíme s týmto utrpením a začnime mať radi sami seba. Buďme vďační za to, čo máme teraz. Môžeme chcieť viac, ale nezabúdajme byť vďační, lebo vďačné srdce pritiahne do svojho života oveľa viac, ako si dokáže človek predstaviť.

Ahojte 🙂

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Share This

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.