Tým domom je naše telo. Rozum býva hore, srdce o pár poschodí nižšie. Sú to starí priatelia, ktorí sa stále navštevujú, pijú spolu dobrý čaj a chodia spolu na prechádzky. Môžete si ich predstaviť ako dvoch ľudí, ako budú vyzerať je na vás.

V našom živote sa nedá fungovať iba v hlave bez srdca a nedá sa žiť v srdci, v bezpodmienečnej láske bez rozumu. Jedno i druhé je poriadny úlet.

Ak žijeme iba v hlave, v našich myšlienkach, všetko v nich šrotujeme, bez nacítenia sa na veci, ľudí, situácie našim srdcom, hlava sa nám prehreje a narobí poriadnu šarapatu.

Naopak ak žijeme iba v srdci, dosiahli sme stav bezpodmienečnej lásky ku všetkému, ale zbavili sme sa na tejto ceste k srdcu svojho rozumu, alebo sme ho potlačili, srdiečko nám spraví takisto poriadnu šarapatu v živote.

Môžeme otvoriť srdce láske, úplne sa otvoriť, začať sa rozdávať, ale bez rozumu, určenie si priorít, čo je pre nás dôležité, sa môžeme rozdať úplne a totálne sa vyčerpať. Rozum je náš priateľ, ak sa ho snažíme vytlačiť von z našej hlavy rôznymi technikami, škodíme iba sami sebe.

Máte auto?

 

Predstavte si, že sa chystáte na cestu po svete, ale pred cestou vyhodíte volant, pedále a prevodovku. Motor (srdce celého auta) tam síce máte, ale bez vyhodených súčiastok, nášho rozumu, sa ďaleko nedostanete. Určite sú machri, ktorí s takým autom dokonca odídu, ale tých si život počká pri najbližšej zákrute.

Jedno bez druhého nie je. Rozum a srdce sú dve strany jednej mince. Sú ako ležatá osmička a našou úlohou v živote je ich prepojiť v strede, aby vznikla rovnováha.

Raz mi vravel jeden pán, že sa snaží všemožnými meditačnými technikami zbaviť rozumu a nedarí sa mu to. Po mojej otázke prečo to vlastne robí na mňa nechápavo pozrel.

My sa nemáme zbaviť rozumu, utlmiť ho, vyhodiť z hlavy, z tela. Máme ho prijať. Nie vyhodiť ho cez dvere, poslať na prechádzku s odkazom nikdy sa nevracaj, ale pustiť ho dnu, pozvať ho na čaj a dať si s ním dobrý koláč.

Rozum a srdce sú nerozluční priatelia a ak sa ich snažíme oddeliť, škodíme sami sebe. Títo dvaja chodia všade spolu. Do kina, na prechádzky, do čajovne, lyžovať, korčuľovať, sánkovať, dokonca i keď idú skočiť tandemový zoskok a srdce vraví, že sa rozum zbláznil a ten celý zbláznený sa teší na skok, i tak sú tam spolu.

Dúfam, že niekto chápe tomuto článku 😀

Učíme sa ako v meditácii stíšiť naše myšlienky. Myšlienka je krásne slovo, keď ho rozdelíme, je to Myš lienka. Myšlienka príde do našej mysle ako myš a odletí ako lienka.

Odletí, keď vieme ako tú myšlienku pustiť, nechať ju ísť, nezaoberať sa ňou. Veľa krát sa hrabeme v našich myšlienkach a v tom, či sme v minulosti nemohli spraviť to a to inak. Stále dokola v hlave rozoberáme tie isté situácie bez nacítenia sa nato srdcom.

Ak chceme prepojiť rozum so srdcom, potrebujeme pochopiť, že všetko, čo sa nám stalo, sa deje z nejakého dôvodu.

Všetko má svoj zmysel.

Nič sa nedeje iba tak, žiadne náhody neexistujú. Všetko sa deje pre vyšší zámer. V danej situácii to mnohokrát nevidíme, ale ak sa pozrieme na naše situácie s odstupom času, pár mesiacov, rokov, zrazu si uvedomíme, že všetko do seba zapadá ako skladačka.

Pozrime sa odstupom času na situácie, ktorými sme prešli. Pozrime sa na ne ako na priateľov, ktorí prišli aby nás niečo naučili. Spýtajme sa sami seba: „Čo som sa naučil z tej situácie?“ A pozorujte, odpoveď príde.

Zrazu zistíme aká bola potrebná tá choroba, vyhadzov v práci, kopačky od partnerky, zákaz stretávania sa s deťmi a mnoho ďalších vecí, ktoré často krát berieme ako nepriazeň osudu. Zrazu zistíme, že nás to malo niečo naučiť. Niečo nám to dalo a niekam nás to posunulo. Bez týchto situácii by sme si tie veci, ktoré vieme teraz, neuvedomovali.

Je dôležité sa za všetko poďakovať. Poďakovať sa za to, čo sa nám stalo, čo nás to naučilo a poďakovať hlavne sami sebe. Že sme to zvládli, pochopili, prijali a odpustili.

V srdci máme odpovede úplne na všetko.

Stačí otázka a srdce odpovie. Nepočujeme ho z dôvodu, lebo srdce šepká a rozum je moc ukričaný. Preto meditujeme, jogujeme, či kungujeme, aby sme stíšili rozum a počuli šepkania srdca.

Ak by sme nemali rozum, nemá kto utriediť odpoveď zo srdca, spracovať ju a poslať ústami von. Rozum je veľmi potrebný pri komunikácii so srdcom, nie nadarmo sú to najlepší priatelia, pomáhajú si navzájom.

Je dobré si uvedomiť, že i keď sú najlepší priatelia, je dôležité koho počúvame viac. Tým, kým sa riadime, ovplyvňuje náš život. Vyššie som písal, že ak iba hlavou a iba srdcom bez druhého, spraví to riadnu šarapatu, preto je potrebné ich zladiť.

Ak sa sami seba spýtame otázku, či máme niekam ísť, či je tá práca správna, čo máme robiť a podobne, je dôležité po zadaní otázky sa stíšiť a počúvať. Prvé odpovedá naše srdce, šepká. Sú to prvé sekundy, odpoveď nabehne vo forme myšlienky, obrazu, nápadu, nejako sa zjaví v našej mysli.

Po tých pár sekundách do toho začne kibicovať rozum a to už k správnej odpovedi nedôjdeme nikdy. Môžeme to akurát tak vyskúšať znovu. I keď i on nám môže dať veľa krát dobrú radu 🙂

Týmto článkom som chcel povedať, že nesnažme sa vyhodiť rozum z našej hlavy, zbaviť sa našej mysle, lebo ona je súčasť nás samých. Ak ju neprijímame, nevážime si sami seba, neľúbime sa. Je to ako keby sme sa chceli zbaviť svojej ľavej ruky alebo pravej nohy.

Iné je rozum stíšiť, pri meditácii, upokojiť ho, aby tak nešalel rôznymi neutíchajúcimi myšlienkami. Prijmime rozum sa svojho spojenca, priateľa. Je súčasť nás.

Zatvorme oči. Predstavme si srdce napríklad ako staršieho fúzatého čarodejníka a rozum ako vysokého chudého muža. Predstavme si ich v našej mysli. Vizualizujme si ich. Predstavme si ako sa tí dvaja stretnú, navzájom sa predstavia, podajú si ruky, povedia si čo majú nové. Predstavme si ako sa idú spolu prejsť. Predstavivosti sa medze nekladú, je iba na nás kam spolu pôjdu.

Vidíte ten dom v pozadí? S predzáhradkou a veľkou záhradou za domom? Kráčate k nemu? Kráčajte ďalej, vracajú sa domov.

Tam bývajú títo dvaja priatelia.

Vo vašom tele.

 

Autor Radoslav Zárecký


Pracujem v Úsmev ako dar ako sociálny pracovník a vo svojom voľnom čase robím konzultácie s ľuďmi, ktorí sa vo svojom živote nevedia posunúť ďalej. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Thank you for sharing

Share an article with your friends