Čo Vám prvé napadne, keď sa povie sociálne slabší človek? (Napíšte do komentára a potom pokračujte v čítaní).

Veľmi ma zaujíma verejná mienka, lebo posledne som sa stretol aj s názorom, že je to človek bez domova alebo niekto z rómskej osady, ktorý robí neplechu. V mojej práci prichádzam do styku s rôznymi ľuďmi. Najčastejšie so sociálne slabšími.

Rád by som povedal, že sociálne slabší nie sú len ľudia bez domova, či ľudia z rómskych osád, alebo ľudia, ktorí zneužívajú sociálny systém a nič nerobia. Sociálne slabší sú aj pracovití, milujúci, rozumní, zodpovední ľudia, ktorí sa dostali do ťažkej životnej situácie.

Predstavme si rodinu. Otec, mama a dve deti 👨‍👩‍👧‍👦 . Majú dom na hypotéku, auto na leasing, sú zabezpečení a majú všetko, čo si môžu priať. Náhle otec zomrie na chorobu a ostane tu mama s dvomi deťmi. O deti sa musí starať a človek, ktorý zabezpečoval rodinu tu už nie je.

To je len jeden z mnoho príkladov ako sa s dobre fungujúcej rodiny môže stať sociálne slabšia rodina.

V mojej práci v Úsmev ako dar pomáhame presne takýmto rodinám.

Rodinám, ktorým sa zo dňa na deň otočil život o 180 stupňov. Je to rana, okamžitá zmena, z ktorej sa ľudia ešte dlho spamätávajú. Preto takýmto rodinám nepomáha len sociálny pracovník, ale aj psychológ či pedagóg.

V našom Centre pre obnovu rodiny na Ševčenkovej 21 v Bratislave máme ubytované rodiny, ktoré to zrovná v živote nemali najľahšie. Neboli sociálne slabší od narodenia, ale týmito ťažkými životnými situáciami sa nimi stali.

A čo v nich vidím, keď sa na nich pozriem?

Vidím chuť žiť a motiváciu sa z toho dostať. Vrátiť sa späť do normálneho života, kedy nie sú odkázaní na pomoc zvonku. Niekedy sú ich rany moc hlboké, ale my v Úsmev ako dar sme ochotní pri nich stáť až kým sa zahoja, lebo vidíme, že oni chcú.

Veria v nádej v lepší život.

Ďakujem, že ste prišli až sem a keď Vás tento článok niečím zaujal, podporte ho Páči sa mi to alebo zdieľaním 🙏

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.