Máme 90 rokov a pomaly zomierame na posteli v nemocnici. Predstavme si to. A teraz sa pozrime na svoj život spätne. Sme spokojní s tým, ako sme ho žili? S tým, čomu sme venovali svoj drahocenný čas? 

Vzťahy sú posvätné. Niekto má to šťastie, že to pochopí v mladom veku a niekto sa celý život naháňa ako kôň, aby mal veľa peňazí, veľký dom, drahé autá, trávi dlhé hodiny v práci, kým skutočný život s ľuďmi, ktorí ho majú radi, mu uteká pomedzi prsty.

Rastieme cez vzťahy. Cez skúsenosti a cez situácie, ktoré zažívame. Dobré, zlé, tmavé, farebné, všetky. Je len na nás samotných ako sa nato, čo sa nám deje, pozeráme. To my sami tomu dávame nálepky: dobré, škaredé, hrozné alebo radostné, dobré, milosrdné.

Veci, ktoré sa nám teraz v prítomnosti môžu zdať ako hrozné, sa nám neskôr, o pár mesiacov alebo rokov ukážu ako tie najlepšie skúsenosti aké sme zažili. Zase je opäť na nás, či si dovolíme to vidieť. Môžeme naďalej hrať rolu obete a ľutovať sa ako je všetko zlé a nanič. Rozhodujeme sa sami, ako žijeme.

Pozrime sa na dedičstvá… Tým, že ľudia chcú stále viac a viac, je veeeľa rodín po celom svete rozhádaných. O čo tu v skutočnosti ide? Kto zato môže? Robíme si to opäť mi sami a cez tieto skúsenosti buď rastieme alebo klesáme.

Máme v našich srdciach obrovskú dieru, ktorú sa snažíme zaplniť. Jedlom, alkoholom, peniazmi, domami, autami, milenkami a stále nám nie je dosť.

A jediné, čo tam potrebujeme vložiť, je láska ❤️

Začať si vážiť teraz v prítomnosti vzťahy, ktoré máme s ľuďmi, ktorí stoja pri nás. Náš život je o vzťahoch, o týchto posvätných vzťahoch s ľuďmi, ktorí nás majú radi. Sú to naši priatelia, učitelia, spriaznené duše, ktoré kráčajú s nami už hoooodne dlho.

Neodstrkujme ich od seba, lebo v starobe ostaneme sami. Možno budeme mať milióny na účte, veľkú vilu, športové autá, ale v našom srdci ostaneme prázdny. To je tá prázdnota, ktorú cíti mnoho bohatých ľudí na zemi. Toľko sa naháňame za peniazmi a za vecami, ktoré tu ostanú aj po nás, že naše vnútro je stále viac a viac prázdnejšie.

Potrebujeme sa naplniť láskou, priamo cez tieto vzťahy, potrebujeme sa naučiť dávať od srdca, ale nečakať, či a kedy sa nám to vráti.

A keď chceme čokoľvek v našich životoch zmeniť, tak začať najprv sami od seba. Zmeníme niečo mi sami na sebe alebo od seba, zmení sa aj to čo vidíme okolo seba.

Svet okolo nás nám odráža ako veľké zrkadlo to, čo je v nás samých. A tak jeden človek dokáže zmeniť celý svet. Tým, že zmení seba.

Môžeme si to uvedomiť teraz alebo až v 90-ke. Teraz môžeme zmeniť celý svet, kým na smrteľnej posteli nám ostáva to ako sme žili, iba prijať a odpustiť si.

Rozhodnutie je na nás ❤️

 

Autor Radoslav Zárecký


Pracujem v Úsmev ako dar ako sociálny pracovník a vo svojom voľnom čase robím konzultácie s ľuďmi, ktorí sa vo svojom živote nevedia posunúť ďalej. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Thank you for sharing

Share an article with your friends