Mnoho vecí, ktoré používame berieme tak automaticky. Jedno minieme a kúpime si ďalšie, mnohokrát bez zamyslenia, ako tento produkt ku nám vlastne prišiel. Make-up, šampóny, parfémy, zubné pasty, kondicionéry, krémy, mastičky, lieky a tak ďalej.

Predtým, než sa dá niečo von, mnoho výrobkov, ktoré denno denne používame sa testuje na zvieratách. Na mačkách, psíkoch, opiciach, myšiach, potkanoch, kravách, vtákoch a všetkých možných ďalších nevinných zvieratách, ktoré trpia kvôli tomu, aby sme my ľudia mohli vyzerať cool a dobre sme voňali.

Na základe veľkých protestov vo svete a tým, že existujú ľudia, ktorým záleží na našom životnom prostredí, na tom čo sa deje, vznikli spoločnosti, ktoré vyrábajú výrobky bez testovania na zvieratách a rôzne spoločnosti, ktoré idú s prírodou a nie proti nej.

Už je tomu 1 rok a pár mesiacov, odkedy sa sprchujem iba čistou vodou, hlavu i celé telo. Čistá voda z nás zmije všetky pachy. Každý človek má svoju prirodzenú vôňu, na základe ktorej aj priťahuje opačné pohlavie.

Zvieratá si nedávajú na seba parfumy, aby sa zapáčili partnerovi, alebo sa sami cítili dobre. Zvieratá sa poznajú a priťahujú na  základe pachu, osobnej vône.

My sme sa nechali oklamať rôznymi vôňami, šampónmi či voňavkami. Aktuálna vôňa, ktorú máme na sebe, sa môže opačnému pohlaviu páčiť, môže ho to omámiť, ale to neznamená, že mu musí vyhovovať naša prirodzená vôňa.

Asi dva mesiace dozadu mi jeden pán povedal. Rado, aké máš biele zuby. Odpovedal som mu: „To bude asi tým, že som si ich rok neumýval so žiadnou zubnou pastou. Iba s kefkou.“ Teraz si ich raz za čas umyjem na sucho, alebo so sódou bikarbonou alebo takou prírodnou pastou z dmky so soľou.

Ľudské telo reaguje na masti, lieky, krémy úplne inak ako to zvieracie. Mnoho vecí sa testuje na zvieratách a keď tie čo prežijú, prejdú skúškami, podávajú sa ľuďom. To, čo môže byť dobré pre opicu, môže byť škodlivé pre človeka a naopak.

Napríklad taký cukor, jedna dávka zabije potkana, preto sa v minulosti používal ako jed na potkany. Dokážeme si asi predstaviť, čo to postupne robí v ľudskom tele.

Vo svojom okolí, medzi priateľmi mám ľudí, ktorý sa napríklad čistou vodou bez umelých vecí umývajú cez 10 rokov. Všetko čo si na seba dáme, ide cez póry, ktoré máme na tele, okamžite do krvného obehu. Veľké zmeny na sebe po mytí sa čistou vodou som si všimol už po mesiaci. Moja pokožka začala byť pružnejšia, jemnejšia a takú ju mám doteraz.

Na ruky používam prírodné mydlo. To je taký malý zázrak pre mňa, lebo posledné mi vydržalo asi 1 rok.

Keď  začneme sami od seba, uvedomíme si, že mnoho vecí, čo používame, nepotrebujeme a začneme k sebe pristupovať s láskou. Vystúpime zo začarovaného kruhu, kedy robíme to čo robí aj sused alebo nás naučili. Už nebudeme robiť to, čo robia všetci, ale to čo cítime, že je správne.

Ak chceme zastaviť testovanie na zvieratách, nepomôže nám o tom furt rozprávať, natáčať videá či písať články a stále poukazovať nato, ako je všetko na …vieme čo.

Potrebujeme začať od seba. Po uvedomení si tohto, začať sebou.

Napríklad, ak by ľudia prestali používať šampóny, ktoré sa testujú na zvieratách, prestali by sa predávať a tým pádom, by na zvieratách nemali čo testovať, keď si ich produkty nikto nekupuje. Je to tak jednoduché pochopiť.

Buďme sami tou zmenou, ktorú chceme v našich životoch. Iba my to môžeme zmeniť. My sami.

Nehovorím nikomu, aby mal prestať používať šampóny. Poukazujem na uvedomenie, odkiaľ tie veci, ktoré používame, idú a ako čo sa s tým dá spraviť. Máme tu toľko alternatív, je mnoho spoločností, ktoré predávajú prírodné šampóny, krémy, pasty, make-upy, atď., ktoré sa netestujú na zvieratách, kde tieto tvory netrpia od narodenia na rôznych testoch.

Tento článok nemá v nikom vyvolať hnev či nenávisť nato, čo sa deje a ako sa pristupuje k živým tvorom.

Má vyvolať uvedomenie, čo s tým hodláme urobiť my sami, od seba.

Aký postoj k tomu zaujmeme, také zmeny aj prídu. A keď sa budeme úprimne a otvorene rozprávať medzi sebou, podelíme sa s druhými o tom, ako my sami pristupujeme k sebe a k životnému prostrediu okolo nás, druhí budú mať pred sebou voľbu, či sa rozhodnú žiť tak ako my.

Potrebujeme začať sami sebou, lebo keď nás druhí uvidia, vypočujú, možno sa i oni rozhodnú začať sami sebou a takto dokáže jeden človek zmeniť celý svet.

Jeden človek, ktorý začal sám sebou, ukazuje cestu druhým. Tí začnú tiež sami sebou a zrazu je z jedného človeka celý svet.

 

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.