+421915585875 rzarecky@gmail.com

Hovorili nám: „Si usilovný ako včelička.“

Málokto vie, že usilovná včelička žije iba 1 mesiac.

Táto často opakujúca veta v našom detstve sa do nás tak silno zakorenila, že mi stále makáme, naháňame sa v dospelosti ako usilovné včeličky, aby sme za ten krátky čas stihli toho čo najviac.

Ak takto fungujeme nejakú dobu, naše telo vypovie funkciu, lebo už nevládze ďalej.

Prichádza bolesť či choroba, ktorá nás prišla v prvom rade zastaviť v našom uponáhľanom živote. Môžeme v 50-ke vyzerať na 60, alebo môžeme v 50-ke vyzerať na 40.

Rozhodnutie je na nás.

Tak ako včela po mesiaci usilovnej práce odchádza na odpočinok, potrebuje odpočinok i naše telo i naša psychika.

Pre náš život je veľmi dôležitý oddych, aby sme mohli oddýchnutý pokračovať ďalej. Usilovne spravíme, zamakáme a potom potrebujeme znovu oddych. Potrebujeme počúvať naše telo, samé nám dáva signály, že už má dosť.

Môže nám to ukazovať rôzne, napríklad únavou, vyčerpanosťou, malátnosťou, tŕpnutím rúk, ktoré už nevládzu pracovať. Nôh, ktoré nám ukazujú, aby sme sa na chvíľu zastavili. Ak nevnímame, prichádzajú zakopnutia, vrazenie do zárubní, úrazy, vytknutia a pod.

Dopujeme sa povzbudzovacími prostriedkami, aby sme zvládli viac. Týmto ideme ešte viac proti sebe. Telo potrebuje oddych a my sa ho snažíme oklamať kávou či inými povzbudzovákmi. Nehovorím nepiť napríklad kávu. Hovorím počúvať svoje telo a dávať mu to čo potrebuje.

Sám mám veľmi rád kávu, naučil som sa ju ale piť, keď sa cítim dobre. Nie keď som unavený, otupený a moje telo potrebuje skôr posteľ, relax alebo prechádzku v lese.

Ak ho stále otupujeme, keď ono chce oddychovať, dvojnásobne nám to spočíta.

Preto aj dostať sa z hocijakej choroby trvá aj toľko času, týždne, mesiace, roky. Dušička nás zastavila, lebo sa už nemohla pozerať na to naše naháňanie. A ako inak nás zastaviť, keď nie chorobou.

Mnoho z nás, ktorí sa uzdravili z chorôb, môžu povedať pri spätnom pozretí sa dozadu, že náš život spomalil, zkľudnil sa. Už sa toľko nenaháňame, nestojí nám to zato.

Vieme, aký potrebný je oddych po dobre vykonanej práci 🙂

 

Autor Radoslav Zárecký


Stále dokola píšem o láske, lebo všetko je láska. Články, ktoré píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi