Je neuveriteľné, ako je na Slovensku mnoho vecí predražených. Pamätám sa, keď pár mesiacov dozadu som si kúpil obal na mobil za 19€ tu na Slovensku a potom len tak prechádzam Aliexpress a tam nájdem ten istý za 0,85€ 🙂

Je tu mnoho ľudí, mnoho firiem, či jednotlivcov, ktorý takto lacno nakupujú, lebo vedia a predávajú tento lacný tovar za poriadne prašule ľuďom, ktorí nevedia.

Mal som možnosť si vyskúšať Aliexpress i Wish. Zrovna z neho som si nedávno kúpil obal na telefón za 1€ s poštovným 2€ a prišiel cca za 10 dní. A to púzdro je fakt dobré a kvalitné. Výhodou Wishu (www.wish.com) je, že je celý v slovenčine, taký slovenský Aliexpress.

A opäť som si odtiaľ kúpil veci, ktoré sa mi zídu a do 10 dní od objednania by mali doraziť. Teším sa na ne, lebo pri každom výrobku sú napísané aj recenzie ľudí z rôznych krajín sveta, čiže viem, čo mi príde a hlavne to človek kúpi za normálne peniaze a nie s päť násobnými maržami ako tu v našej krajine.

Toto sa neradí medzi články, aké som zvyknutý písať. Je taký skôr pri zemi, aby ste aj Vy dali šancu niečomu novému. Otvorili sa novým veciam a staré pustili. To bol môj problém celý život. Ako kliešť som sa držal všetkého čo som poznal a nevedel som sa otvoriť zmene. Prijať ju a pozvať do svojho života.

Občas to robíme všetci. Držíme sa vzadu a keď príde do nášho života niečo nové, povieme, že to je na nič, že to nie je dobré a hľadáme rôzne spôsoby ako to „nové“ do nášho života nepustiť.

Dokonca som pred asi mesiacom kupoval telefón cez jeden e-shop a zaklikol som, že by som chcel aj prémiové služby, poznáte to, dlhšia záruka, rýchla reklamácia, výmena telefónu. O pár dní som sa dozvedel, lebo ja šikovný som si neprečítal obchodné podmienky (priznajme sa, kto to robí), som sa dozvedel, že som si telefón nekúpil, ale prenajal.

Asi si viete predstaviť to zovretie a úzkosť na hrudníku, či tlaky v hlave. Bola to poriadna metelica v mojom vnútri. Zaplatil som plnú sumu a potom som sa dozvedel, že telefón vlastne ani nie je môj. A to bol ten problém.

Naučil som sa doteraz v živote, že treba všetko vlastniť. Telefón, auto, dom, byt, všetko vlastniť, to kam nás vedie táto spoločnosť. Nevravím, že je to zlé, to nie.

Bol to boj v mojom vnútri, kedy som sa držal starého, čiže vlastnenia telefónu. Nevedel som nové (prenájom) pustiť do svojho života. Stále som bol v lehote do 14 dní a mohol som ho vrátiť.

Komunikácia s predajňou však bola špičková, tak som si všetko vykomunikoval, aj v e-mailoch, kde mi potvrdili, že nikdy nič odo mňa nebudú nič žiadať a dokonca som si asi prvý krát v živote prečítal celé obchodné podmienky.

Strach z nových vecí, to on to všetko komplikuje.

Toľko vecí ma to naučilo. Teraz mám telefón už mesiac a mám pokoj a kľud na srdci i na duši.

A to som chcel písať iba o tom, ako je tu veľa vecí predražených. Pozrite, pointa toho je, že sa treba poobzerať okolo seba a popozerať sa po nových možnostiach, lebo ich je neúrekom.

Z druhej strany, je veľa vecí, ktoré si radšej kúpim tu na Slovensku, ako v zahraničí. Je dobré medzi tým nájsť taký kompromis, rovnováhu.

Som veľmi vďačný jednému človeku, ktorý mi prišiel do života. Zrovná jemu som predal svoj starý iphone a zrovná on mal všetky veci, káble, nabíjačky či inteligentné hodinky z Ali či Wishu.

Povedal mi, že nikdy nemal problém ani s reklamáciou a že nikdy nemusel nič nikam posielať. Iba im napísal e-mail, poslal foto, popísal, čo tomu je a oni mu buď vrátili peniaze alebo poslali iný výrobok.

Som rád, hrdý sám na seba, že som sa otvoril novým veciam vo svojom živote cez takéto technické veci. Život nám často otvára veci v nás samých cez veci, cez ktoré to najmenej čakáme 🙂

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Share This

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.