+421915585875 rzarecky@gmail.com

21.7.2018 som založil na Facebooku stránku Zber odpadu, lebo mi záleží na mieste, kde žijem. Odpad, ktorý je okolo nás, je odpad v nás. Naše nevyriešene a nespracované veci z minulosti, potlačený hnev, smútok, neodpustenie.

Ak máme sami v sebe neporiadok, robíme ho okolo seba. Keď začneme upratovať v našich vnútrach, v našich srdciach, už nebudeme vedieť žiť tak ako predtým. Zmenia sa naše vzťahy, ľudia, ktorých máme pri sebe. Situácie, ktoré zažívame. My sa zmeníme. Zmení sa náš pohľad na život okolo nás i v nás.

Funguje to aj opačne. Môžeme začať vonkajšou zmenou. Dvihneme zo zeme pohodený papier, ktorý každý deň prekračujeme, keď ideme do práce alebo z nej. Môžeme sa rozhodnúť a začať upratovať neporiadok, ktorý je okolo nás.

Nebude to trvať dlho a začne sa diať aj niečo v našom vnútri, lebo upratovaním vonku meníme naše vnútorné nastavenie. To kým sme a ako sa pozeráme na veci okolo seba. Ako k nim pristupujeme.

Na fotke zbieram odpad na Romanovej ulici v Petržalke, v lokalite, v ktorej bývam. Za cca 1 hodinu som vyzbieral 4 vrecia. Papiere do jedného, plasty do druhého.odvoz odpadu

Môžeš sa pridať aj ty a je jedno, kde bývaš. Na stránku Zber odpadu uverejním 1x alebo 2x termín, kedy a kde sa bude konať zber odpadu. Napríklad 24.7.2018 o 17:00 ja začínam na Romanovej v Bratislavskej Petržalke a ak bývaš v Ba a máš čas i chuť, môžeš sa ku mne pridať. Alebo  tam kde v BA bývaš, okolo svojej bytovky, domu.

Ak si napríklad z Košíc, Senca, či Martina, v rovnaký deň, hodinu, môžeš zbierať odpad v okolí svojho bydliska. Samozrejme i v hociktorí iný deň alebo len tak zobrať zo zeme niečo, čo tam nepatrí.

Vízia je, že postupne časom, bude celé Slovensko v jeden dátum i hodinu upratovať vo svojom bydlisku a týmto činom urobíme krajšie miesto z prostredia, v ktorom žijeme.

Zjednotíme sa a spravíme niečo pre nás všetkých.

Už nečakám, kým niečo spravia iní. Kým budeme mať viac košov, kým sa začne s tým a s tým. Pochopil som, že ak chcem zmenu vo svojom živote, potrebujem začať sám sebou. Od seba. Byť tou zmenou sám. Môžeme byť všetci zmenou, po ktorej v našich srdciach tak prahneme.

Po vyčistení obrovského množstva odpadu – nenávisti, ktorú som si nosil vo svojom srdci do mojich 28 rokov, kedy ma skolila ťažká depresia, po pochopení, prijatí a odpustení ľuďom, ktorý mi ublížili a odpustil hlavne sám sebe, sa zmenilo absolútne všetko k lepšiemu v mojom živote.

Nie som proti ničomu. Nie som proti plastom, proti papierom v lesoch a ani sa na nikoho zato nehnevám. Nebyť plastov, nemám ani notebook z ktorého píšem tento článok, repárky, práčku či prehadzovačky na bicykli.

Namiesto toho, aby som voči niečomu bojoval, som to prijal. Po prijatí a uvedomení si, v akom prostredí žijeme, môžeme ale zmeniť nastavenie ako k niektorým veciam pristupujeme.

Iba nedávno som sa naučil triediť odpad. Nikdy som k tomu nebol vedený a keď som videl, že to robí moja priateľka, jej rodina, všímal si, čo plavá v našich moriach i odpad okolo seba, zmenil som postoj sám v sebe.

Triedim odpad a hádžem to kam mám. Papier do papiera. Plasty do plastov. Sklo do skla. Ostané veci na zberný dvor a tak ďalej. Nedvíham zo zeme úplne všetko a vždy, lebo to by som nič iné nerobil, len sa zohýbal J

Dvíham veci tak, ako to cítim a mám po blízku kôš alebo v dátum, kedy je zorganizovaný zber odpadu.

Odkaz na Facebook stránku zber odpadu je tu:

https://www.facebook.com/zberodpadu/

Ak sa vám toto páči a sami chcete byť tou zmenou, začať sami od seba, zdieľajte to i medzi svojimi priateľmi. Nikdy nepríde k žiadnej zmene v našich životoch, pokiaľ nezačneme sami sebou.

Rozhodnutie je na nás.

Ďakujem.

 

Autor Radoslav Zárecký


Stále dokola píšem o láske, lebo všetko je láska. Články, ktoré píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku 🙂

Pin It on Pinterest

Share This

Ďakujem za zdieľanie

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi