Rozdelili sme jedlo na zdravé a nezdravé, pritom ani jedno z toho nie je. To, čo je pre jedného zdravé, môže byť pre druhého nezdravé. Pre niekoho môže byť šalát, mäso, palacinky liek a pre niekoho jed.

Mnohokrát dáme na diéty a riadime sa nimi. Diétu, istý druh jedla, ktorý papáme stále dookola, vymyslel človek, ktorému tento typ potravy sadol. Je to odkaz preňho samotného, že toto má jedávať, že to funguje. My si neuvedomujeme, že to je odkaz preňho a že to on to má jedávať.

Namiesto toho diétu, ktorá je určená pre jedného človeka, ku ktorému prišla v správny čas, jedáva mnoho iných ľudí, pre ktorých tento typ stravy vôbec nie je dobrý.

Máme vidinu, že budeme lepšie vyzerať, schudneme do plaviek, či zhodíme brucho. Možno sa nám to aj podarí. Zmena stravy robí veľmi veľa, môžeme prostredníctvom nej dať dole veľa kíl.

Pokiaľ nepochopíme, prečo sme začali priberať, nepochopíme príčinu, aký problém sme začali zajedať v našom živote, diéta spraví vonkajšiu zmenu na váhe, kým vnútorná príčina ostáva nezmenená.

Potom sa ľahko stáva, že keď človek ukončí diétu, začne postupne priberať späť. Ak aj napriek tomu, že ukončil diétu a zmenil potraviny, ktoré do seba dáva, váha ostáva rovnaká, vnútorná príčina sa môže presunúť do iného miesta na tele a robiť nám šarapatu tam.

Často sami nevieme, aký typ stravy je pre nás vhodný. Čítame články, počúvame videá, robíme rôzne testy na internete. Zabudnime nato.

Vnímajme sami seba, ktoré jedlo nám prináša úsmev na tvári a to jedzme.

Z gordon blue a ryže nezjeme priložený šalát na tanieri? Naše telo nám jasne ukazuje, že toto nie je preňho vhodné. Pri pomyslení na kebab cítime, že sa usmievame, akoby začalo naše vnútro žiariť, dajme si ho.

Ak chceme vedieť, čo je pre nás vhodné, potrebujeme začať počúvať naše telo. Ono si samé pýta, čo je preň vhodné, ak sme dostatočné otvorení a ochotní ho počúvať.

To, čo je zdravé či nezdravé je iba uhoľ pohľadu. Radíme si medzi sebou a hovoríme to jedz, to nejedz, toto je zdravá strava, toto nezdravá. To sú nezmysly, lebo to čo môže jedného pripútať k nemocničnému lôžku, môže dať druhému krídla.

Počúvajme seba a poďakujme sa každému jedlu, že nám dáva, to čo mi sami potrebujeme 🙂

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.