Posledné mesiace prechádzam veľkými uvedomeniami, čo sa týka jedla a zdravého stravovania. Toho, čo mám jesť a toho čo nemám. Pozorujem svoje telo, sám seba, ako sa cítim po zjedení toho a tamtoho.

Pár dní dozadu som pochopil, že napríklad na mäse mi nechutí samotné mäso, ale chutia mi tie koreniny, ktorými je dochutené. Často som hovorieval, ako mi chutí kuracie mäso, či bravčové a že bez mäsa si neviem predstaviť život.

Už viem. Stačilo ochutnať dobre spravené mäso bez korenín a príchutí, ktoré naňho dávame. Stačilo mi uvedomenie, čo z toho mi chutí a následný pocit na tele, ako silno vypnutý sa cítim po zjedení.

Ďalšie uvedomenie som mal ohľadom mlieka. Už niekoľko rokov nepijem mlieko. Nevoní mi, nechutí mi, je mi po ňom čudne, úplná strata energie. Iba včera som si plne uvedomil, že mlieko je vo všetkých syroch, ktoré jedávam. V smotane, ktorou si polievam francúzske zemiaky, pred tým než idú do rúry.

Som názoru, že kravské mlieko je pre malú kravičku. Kozie mlieko pre malú kozičku. A materské mlieko pre malé dieťa.

To, že niečo robíme 1000-ky rokov ešte neznamená, že to robíme správne.

Včera som pochopil, že moja duša, moje telo, celý ja, sa vraciam späť ku koreňom. K jedlu, ktoré nám dala matka príroda. K jedlu, ktoré pochádza zo zeme.zdravá výživa

Zelenina, ovocie, strukoviny, bylinky, všetko toto a mnoho ďalšieho sa dá upraviť na rôzne spôsoby. Studené či teplé, podľa toho aké nám vyhovuje.

Nedávno mi babka dala zemiaky a ja som sa čudoval, prečo sú také deravé. Uvedomil som si, že toto sú pravé a zdravé zemiaky.

Nie tie, ktoré kupujem vo veľkých obchodoch úplne krásne a čisté, bez jedinej bodky.

A tak je to so všetkým, ovocie, zelenina, ktorú denne kupujeme je tak chemicky upravovaná, striekaná, aby pre naše oko vyzerala čo najlepšie. Aby v obchode, čo najdlhšie vydržala.

Potraviny, ktoré sa sem dovážajú z iných krajín, sa zbierajú zelené a kým sem prídu, dozrejú, resp. sa umelo nafarbia.

My to potom jeme a čudujeme sa, kam sa podela naša energia. Prečo sa cítime unavení, podráždení a po obede nemáme chuť ani len prstom pohnúť.

Niekedy nám stačili malé zelovoce či trhy v sobotu doobeda. Teraz tu máme obrovské domy plných vecí, ktoré nepotrebujeme.

Keď chceme mať dostatok energie po celý deň, potrebujeme sa naučiť počúvať svoje telo. Nestačí sa starať iba o dušu. Môžeme frekvenčne rásť, k novému vedomiu, cvičiť, meditovať, ale je to zbytočné, ak držíme naše telo v nízkych energiách.

Telo potrebuje správnu výživu. Ja tu nehovorím nikomu, čo má jesť. Hovorím o sebe, o svojom uvedomení. To čo je dobré pre mňa, nemusí byť pre teba.

Hovorím o tom, že sa máme naučiť počúvať svoje telo a vnímať, aké jedlo mu robí dobre. Po ktorom sa cítime naštartovaní, plný energie a po ktorom nevládny, vypnutý, bez energie.

Naše telo je obrovský dar. Nohy nás donesú kam potrebujeme. Rukami sa môžeme najesť, či objať iného človeka. Ústami môžeme dať pusu, či pochváliť. Očami vidíme krásu okolo seba. Chápeš?

Nato, aby malo telo dostatok energie na chodenie, videnie, pohladenie, rozprávanie, potrebuje správne palivo.

Keď natankujeme do benzínového auta diesel, ostane stáť na mieste. Zadrie sa motor a nepohne sa. Musí sa odčerpať a natankovať správne palivo, aby sa auto pohlo. A tak je to aj s našim telom.zdravé stravovanie

Ak mu nedávame, čo potrebuje, postupne sa zadrháva. Až nás potom jedného dňa vypne. Cez bolesť, cez choroby. Ako inak nám to má ukázať, keď nie takto. Mne to ukázalo cez únavu a vyčerpanie, vždy po najedení sa nesprávneho jedla pre moje telo.

Tankujme správne jedlo pre naše telo, počúvajme ho, ono vie, čo chce, čo mu prospieva. Pomôžeme tak sami sebe, nielen pre dostatok energie, vitality, sily, ale ako i k hlavnej ceste k uzdraveniu z choroby.

Správna strava pre naše telo je základ pre jeho správne fungovanie…

 

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.