Ak sme v živote tlačení do vecí, činností, ktoré nechceme robiť, alebo sa sami tlačíme, naše vnútro sa začne brániť a postará sa o obrannú reakciu vo forme žihľavky, či inej alergie, ekzému a ďalších kožných problémov, ktoré sa ukazujú na tele.

V dnešnej dobe má mnoho detímladých ľudí žihľavky, ekzémy a hocijaké kožné problémy. Mnohokrát hľadáme rôzne spôsoby ako sa toho zbaviť a utlmiť príznaky. Od alternatívnej medicíny až po lieky.

Na vlastnej koži som zakúsil v 15 rokoch, keď začala vykukať rožky, chronickú žihľavku. Sú to červené bodky na tele, ktoré mi spúšťalo teplo. Také ako keď padneme do žihľavy a neskutočne svrbia. V nemocnici po 2 týždňovom pozorovaní som skončil s nálepkou: „Budeš to mať do konca života.“

Mýlili sa. Po pochopení príčiny z môjho detstva odišla takou istou rýchlosťou ako prišla. Kým som k tej príčine prišiel, predchádzalo tomu cca 7 rokov brania troch druhov tabletiek.

Po mojom vysadení nasledovala homeopatia, ďalej urinoterapia – pitie vlastného moču a zmena stravy. Vďaka urine sa môj zdravotný stav zlepšil asi o 70%. Najprv som musel zmeniť stravu, aby sa moč očistil, bol čisto biely a dal sa vôbec vypiť.

Akokoľvek som sa čistil zvonku, stále tu bolo zvyšných 30%, príčina celého problému.

Ako malý chlapec som cca 7 rokov chodil na futbal. Zo začiatku ma veľmi bavil, tešil som na naňho, ale postupom času sa vytvorili na futbale skupinky chalanov, ktorí mi prestali nahrávať a brať ma ako spoluhráča. Viac času som sedel na lavičke ako hral futbal.

Postupne som futbal znenávidel, ale chodil som na neho ďalej. Išiel som úplne sám proti sebe. Tlačil som sa do niečoho, kde som už nechcel byť. Držal som to v sebe, nikomu som to nepovedal. Bál som sa, že budem vyhrešený, že ma nebudú mať radi, že ma druhí nepochopia a tak som proti svojej vôli chodiť 7 rokov na futbal.

Mal by som sa hnevať na rodičov? Nieeeee. Sám som sa tak rozhodol. Vybral som si to. Radšej som to držal v sebe a nikomu nič nehovoril, ako si dupnúť a povedať nie. Veľa ma táto situácia v živote naučila.

A keď niečo robíme proti svojej vôli, robíme činnosti, ktoré nám berú radosť zo života, naše vnútro, naša duša sa postará o zvyšok.

Doslova nás zastaví. Vypne nás, aby sme v danej činnosti už nepokračovali. Aby sme si sami neubližovali. Ako nám to má konečne dôjsť? Keď nie alergiou, chorobou, ekzémom.

My sa našim chorobám môžeme poďakovať, že prišli. Že nás včas zastavili, aby sme nepokračovali v seba ubližovaní.

Zastavila ma žihľavka, ktorú mi spúšťalo teplo. Akokoľvek som sa dostal do styku s teplom, okamžite som bol celý obsypaný bodkami od hora dolu. Státie v teplom autobuse, smianie sa, radovanie, milovanie, pobyt na slnku, šport, všetko toto a mnoho viac vyvoláva teplo v tele.zihlavka

Už to nebolo len o futbale, ktoré spôsobovalo tiež teplo, zrazu som nemohol robiť činnosti, ktoré som mal rád. Obmedzovali ma. So žihľavkou prišli výhody, že som nemusel cvičiť, ani na strednej na telesnej, ale i obrovské nevýhody.

Tým, že som tlačil sám seba do futbalu, ktorý som nechcel robiť, moja duša ma cez telo zastavila. Vyhodili sa mi z tepla, ktoré som pociťoval pri futbale červené bodky, ktoré mi znemožňovali vyvíjať hocijakú športovú aktivitu.

Ak aj my dospelí tlačíme naše deti do činností, ktoré nechcú robiť, o pár rokov môžeme počítať, že s našim dieťaťom budeme behať po alergiológoch a pod.

Dieťa veľa krát, tak ako ja, nepovie, drží to v sebe. Povie to hocikomu naokolo, len nie rodičom, lebo má strach, že sa naňho budú hnevať alebo že ho potrestajú.

My všetci sme tak vychovávaní tisícky rokov. Spravíš niečo dobré, dostaneš odmenu. Spravíš niečo zle, budeš potrestaný.

Jediné, čo potrebujeme, je začať sa rozprávať s našimi deťmi i medzi sebou. Nech naše deti nevyrastajú v starých vzorcoch chovania, kedy musia niečo robiť, alebo musia robiť to, čo po nich chce ich okolie.

Spýtajme sa ich, čo chcú robiť. Deti sú veľmi múdre, povedia nám to sami. Potrebujeme im ukázať, že ak povedia i to zlé, nebudú potrestaní. Deti sú veľmi úprimné, ale my ich učíme držať veci v sebe, lebo tak isto sme boli vychovávaní. Šup s tým von.

Potrebujeme im ukázať, že keď povedia pravdu, čo v skutočnosti cítia, že ich zahrnieme láskou. Nie krikom, pohŕdaním, neúctou, že ako si to predstavuje. Dieťa nás sem prišlo učiť, nevsúvajme mu naše naučené veci zo života. Skôr ho počúvajme a učme sa od neho.

Ak pochopíme príčinu našej alergie, žihľavky, ekzému, ktoré pochádzajú z tlačenia do vecí, ktoré sme nechceli robiť, príde obrovské uvedomenie, ktoré prejde celým našim telom. Pocítime to, možno budeme mať husaciu kožu po celom tele, slzy v očiach, rozbúcha sa nám srdce. Pochopenie príčiny prináša rôzne prejavy.

Po pochopení príčiny je dôležité v sebe prijať túto situáciu, že sa to stalo, prečo sa to stalo, čo sme sa z toho naučili a zmeniť v sebe postoj k tým veciam, do ktorých sme boli alebo sme sa sami tlačili. Zmeniť tak, že činnosti, ktoré sme robili s nechuťou, máme robiť s chuťou. Ak sme predtým nemohli kvôli nášmu ochoreniu napríklad plávať, po pochopení príčiny, máme plávať s láskou.

S radosťou z pohybu.

S tým, že to robíme radi. Už to čo robíme, nevychádza z tlačenia, ale z radosti. A ak niečo aj tak nemáme radi, tak to nerobme.

Rozhodujme sami za seba a vykročme spolu na cestu uzdravenia pochopením príčiny a zmenou postoja k činnostiam, ktoré robíme.

 

Autor Radoslav Zárecký


Od roku 2018 pracujem ako sociálny pracovník v Úsmev ako dar a od roku 2019 aj ako Fundraisor - získavam finančné, materiálne zdroje či služby pre naše projekty. Všetky články, ktoré som doteraz napísal a stále píšem, vychádzajú z mojich vlastných skúseností, môjho života. Zrkadlia moje vnútro, to kto som a ako sa pozerám na veci okolo seba. S článkami sa môžeš i nemusíš stotožňovať, obe možnosti sú úplne v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.