Dlhé roky som sa pokúšal meniť ľudí okolo mňa a čakal, kedy oni spravia niečo prví. Pochopil som, že ak chcem zmenu, potrebujem začať od seba.

Keď sa zmením ja, vo svojom vnútri, srdci, v myšlienkach či postojoch, zmení sa všetko okolo mňa. Keď zmeníme seba, zmeníme celý svet, lebo to akí sme, to si aj priťahujeme. Čo v sebe nosíme, s tým sa v živote stretávame.

Priťahujeme si to do svojho života každý deň.

Pochopil som, že som sem prišiel nato, aby som sa venoval deťom. Chorým deťom, deťom z detských domov, deťom so sociálne slabších rodín. Prišiel som sem zapáliť svetielko v detských dušiach.

Ďalšia zmena, ktorá prichádza a príde je cez naše deti 👨‍👩‍👧‍👦 . To čo do detí zasievame, to potom žneme. To my dospelí z nich robíme politikov na ktorých potom nadávame. Robíme z nich ľudí, ktorí idú v živote proti všetkým a valcujú všetko hlava nehlava, len aby si dokázali, čo všetko dokážu.

A pritom takýto dospelí ľudia boli niekedy malé deti, ktoré žili z prítomnosti, tešili sa zo života a mali radosť vo svojom srdci. Pozrime sa úprimne okolo seba. Čo sa to deje s našimi deťmi? Radosť, ktorú mali v očiach sa mení na smútok. Smiech na plač.

Oni sú naši učitelia. Deti sem prišli svietiť a radovať sa. Každé dieťa má v sebe takú malú lampičku, ktorá svieti. A keď ju nebudeme podporovať, tak zhasne. Z dieťaťa sa stane dospelý, ktorý stratil radosť zo života.

Z dospelého sa stane starec a keď dospelý za života nepochopí, že má byť opäť ako malé dieťa, radovať sa a robiť čo ho baví, tak ho život automaticky vráti cez chorobu do detských čias. Preto starí ľudia nosia plienky a sú ako malé deti.

Život je kolobeh, vráti nás tam, kde je to pre nás prirodzené.

Pre mňa, ako pre človeka, ktorému záleží na našej zemi 🌎, je úplne najviac podporovať deti v živote, ktoré to nemajú ľahké a udržať to ich svetielko zapálené.  Aby keď vyrastú sa mohlo zmeniť na veľký plameň, ktorý bude svietiť a osvetľovať ďalšie malé svetielka.

Pochopil som, že k tomu nepotrebujem robiť nič špeciálne, žiadne techniky, rozhovory. Stačí, keď iba budem sám sebou v ich prítomnosti.

Svetlo, ktoré vo mne svieti, kým som, začne automaticky rozsvecovať tie malé lampičky, ktoré začnú viac svietiť. A z týchto raz vyrastú uvedomelí ľudia, ktorí sa budú vedieť vyjadriť. Povedať, čo v skutočnosti cítia.

Deti sú obrovský poklad, ktorí tu máme. Na nás záleží, na ich rodičoch, na ich vzoroch, na ľuďoch, z ktorých si berú príklad, aké budú, keď vyrastú.

To, čo do nich teraz zasievame, to budeme o pár rokov žiť… Je to len na nás.

Mám ťa rád, drž sa a svieť🌞

Autor Radoslav Zárecký


Volám sa Radoslav Zárecký, mám 32 rokov, žijem v Bratislave a pracujem v Úsmev ako dar. Dopredu ma posúva nadšenie, ktoré mi ukazuje správnu cestu, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj na výsledkoch mojej práce. Články, ktoré tu nájdete, sú všetky z mojich osobných skúseností, môjho života.

Pin It on Pinterest

Ak sa ti páčil článok, môžeš ho zdieľať so svojimi priateľmi.